A NASA ATLAS (Asteroid Terrestrial-impact Last Alert System) teleszkópja végrehajtotta az első, csillagközi térből érkező üstökös megfigyelését. Az első, 2017-ben nagy port kavart 1I/2017 U1 (ʻOumuamua) és a 2019-ben azonosított második, 2I/Borisov objektumok után a C2025 N1 (ATLAS), vagy más néven 3I/ATLAS a harmadik csillagközi objektum, amelyet a Naprendszerenen belül észleltek.
Az objektumot az ATLAS kollaboráció 2025. július 1-én azonosította, azonban a felfedezés előtti, több forrásból származó megfigyelések egészen június 14-ig nyúlnak vissza. Ezek alapján kellő pontossággal meg tudták határozni, hogy az üstökös egy 6,15 excentricitású, tehát erősen elnyújtott, hiperbolikus pályán mozog. A Naphoz való legközelebbi pontjában várhatóan október 29-én, 1,35 csillagászati egységre (kb. 202 millió km-re) lesz, tehát a Mars pályájához (nem magához a bolygóhoz!) roppant közel fog elhaladni. A becslések szerint itt a perihéliumban a Naphoz viszonyított sebessége körülbelül 68,3 km/s lesz.
A lenti képet Rolando Ligustri, chilei amatőrcsillagász készítette az iTelescope, távolról irányított teleszkóp-hálózat egyik NW 300/950-ös távcsövével. A készítő a megfigyeléshez egy ZWO ASI6200MM Pro típusú monokróm CMOS kamerát használt. A kép a luminancia (L) csatornán készült, tíz darab, egyenként 120 másodperces expozícióval, így összesen 20 percnyi hasznos megvilágítási időt láthatunk a képen stackelve.
Small-Body Database: https://ssd.jpl.nasa.gov/tools/sbdb_lookup.html…
Kép forrása: Rolando Ligustri/iTelescope