2020 folyamán időnként egy-egy apróbb napfolt feltűnt, július végén, augusztus elején ismét több kisebb folt jelent meg, ezáltal arra lehetett következtetni, hogy Napunk túl van aktivitásának minimumán, új ciklus kezdődött el. Ezt a felvetést néhány hete a NASA is igazolta, ugyanis elemzéseik szerint Napunk 2019 decemberében volt a legkevésbé aktív, ekkor ért véget a 24. ciklus, ekkor kezdődött el egy újabb 11 éves periódus. Előrejelzésük szerint a 25. ciklus maximuma 2025 júliusában várható, mely hónapban 115 körül alakulhat a napfoltok száma.
Röviden a napfoltokról:
A foltok a Nap ún. fotoszféráján jelennek meg. Területükön a felszíni hőmérséklet hozzávetőlegesen 1500 °C-vel hidegebb a nyugodt felület 6000 °C-ához képest. Emiatt a hőmérsékletkülönbség miatt fellépő kontrasztkülönbség az oka, hogy az amúgy vörös foltokat feketének látjuk.
Kialakulásuk a mágneses tér változásaihoz köthetőek, ugyanis míg a nyugodt napfelszín mágneses tere 1 gauss erősségű, a napfoltok mágneses tere 3000 gauss körül alakul.
Ha távcsőben vagy képen nézünk egy nagyobb foltot, két élesen elkülönülő részt figyelhetünk meg. A legszembetűnőbb a középső, legsötétebb rész, az umbra, ami a folt leghidegebb része. A másik rész, az umbrát körülölelő sugaras szerkezetű, szürke színben látható penumbra. Megfigyelhetőek még olyan foltok, mely körül nem alakul ki a penumbra. Ezek a pórusok.
Figyelem!!! Soha ne nézzünk a Napba távcsővel megfelelő napszűrő nélkül!!!
A Nap aktuális felszínének képe:
https://sohowww.nascom.nasa.gov/data/realtime/hmi_igr/1024/latest.html
A Nap ciklikus tevékenysége a gazdaság több területét is befolyásolja. Erről szól egy részletesebb írás ezen a linken:
https://planetology.hu/napfoltok-es-a-buza-ara/
Források:
Magyar Csillagászati Egyesület – Amatőrcsillagászok Kézikönyve
https://www.nasa.gov/press-release/solar-cycle-25-is-here-nasa-noaa-scientists-explain-what-that-means/
https://www.nasa.gov/feature/goddard/2020/what-will-solar-cycle-25-look-like-sun-prediction-model
https://www.weather.gov/news/201509-solar-cycle