Eredetileg a Google által szponzorált és a „X Prize Foundation” által szervezett Google Lunar XPRIZE GLXP (1) versenyen induló versenyző csapatok egyike volt az izraeli SpaceIL (2). A díjat 2018-ban visszavonták, mert egyik csapat sem tudta teljesíteni a feltételeket (3), de a SpaceIL vállalat folytatta küldetését, a Holdra való leszállást. A projekt költségeit (100 millió dollár) néhány üzletember és alapítvány adta össze (4).
2019 januárjában, a végső teszteket elvégezve, elszállították a szondát Cape Canaveral-ra, hogy előkészítsék a SpaceX Falcon 9 rakétával való kilövésre. A sikeres kilövés 2019. február 22-én történt meg. A leszállóegység a Beresheet, „Kezdetben” nevet viseli, a Biblia Teremtés Könyvének első szaváról elnevezve. Tömege 150 kg, hajtóanyaggal 585 kg, mely monometilhidrazinból (MMH) és oxidálóanyagként nitrogénoxidokból (MON) áll. A hajtóanyag mintegy harmada a leszálláshoz szükséges.
Hasznos terhe között van egy magnetométer, mely a holdi lokális mágneses mezőt méri majd, egy lézeres retroreflektor, mely a Föld-Hold távolság mérését segíti elő, valamint egy digitális időkapszula, melyben többek között az angol nyelvű Wikipédia egésze, egy Tóra, gyermekrajzok, Izrael himnusza, zászlója, valamint Izrael Függetlenségi Nyilatkozata található.
A 2019. február 22-i kilövés egy SpaceX Falcon 9 rakéta segítségével történt, egy Telecom PSN-6 műholddal együtt 0145 UTC-kor. Február 24-től március 29-ig négyszer gyújtották be a főhajtóművet, hogy a szonda pályájának legtávolabbi pontja, az apogeum, a holdpálya távolságában legyen.
Egy hét további pályamódosítás után a szonda kör alakú pályára állt a Hold körül (7, 8).
Április 10-én, egy további pályamódosítás következett, melynek során egy olyan elliptikus pályára tért a szonda, melynek holdközeli pontja, a periluna 15-17 km-re, legtávolabbi pontja, az epiluna 200 km-re volt a Hold felszínétől. E 32 másodperces pályamódosítás 5 kg hajtóanyag felhasználásával a Hold túlsó oldalán történt, közvetlen földi kapcsolat nélkül (9). A szonda legnagyobb sebessége 36.000 km/óra volt, összesen 6,5 millió kilométert tett meg (10, 11).
A megfelelő pontot elérve, április 11-én, közép-európai idő (CET) szerint 21:08-kor kezdte meg a leszállást.
Közvetlenül ez után a főhajtómű leállt, ezt újra kellett indítani, magasságot veszítve. A NASA-val is többször megszakadt a kapcsolat. A leszállás sajnos a hajtómű hibája miatt nem sikerült, a szonda lezuhant.
Szerző: Balogh Gábor
- Google Lunar
X Prize (GLXP)
https://lunar.xprize.org/prizes/google-lunar
- SpaceIL
http://www.visit.spaceil.com/
- SG: Nem
osztják ki a Google XPrize díját
https://sg.hu/cikkek/tudomany/129428/nem-osztjak-ki-a-google-xprize-dijat
- About Our Major Donors
http://www.spaceil.com/major-donors/
- Planetary Society
http://www.planetary.org/multimedia/planetary-radio/show/2019/0227-2019-yoav-landsman-spaceil.html
- Space.com: Israeli
Moon Lander Tweaks Orbit to Prep for Thursday Lunar Arrival
https://www.space.com/israel-moon-lander-maneuver-for-lunar-arrival.html
- HyperPhysics:
Circular Orbit
http://hyperphysics.phy-astr.gsu.edu/hbase/orbv.html
- Space.com: Israeli
Lunar Lander Snaps Amazing Photos of the Far Side of the Moon
https://www.space.com/israeli-lander-moon-far-side-photos.html
- TeamSpaceIL Twitter
https://twitter.com/TeamSpaceIL
- SpaceIL – Beresheet’s Journey
to the Moon
https://www.youtube.com/watch?v=_R4zk448oPs
- SpaceIL – Beresheet’s upcoming
landing on the moon
https://www.youtube.com/watch?v=VYd5vRjsfQE&