Szerző: Marcu András
Egy 897 fényévre lévő naprendszernél azt figyelték meg, hogy a csillag a körülötte keringő két bolygóhoz képest ellentétes irányban forog, írja a The New Scientist.
Régebben úgy gondolták, hogy egy csillag mindig a bolygók keringési irányában forog, mivel maguk a bolygók a születő csillag körül forgó porfelhőből alakulnak ki. De a K2-290 rendszer nem követi ezt a szabályt.
A K2-290 rendszer három csillagból és két bolygóból áll, amelyek a központi csillag, a K2-290 A körül keringenek. Simon Albrecht és kollegái a dán Aarhus Egyetemről megállapította, hogy a K2-290 A forgástengelye 124 fokkal tér el a két bolygó keringési síkjától, úgyhogy szinte ellentétes irányban forog.
Összehasonlításképpen a mi Napunknál ez az érték csupán 6 fok. A feltételezések szerint a K2-290-nél megfigyelt jelenség oka a csillag születésekor megjelenő turbulenciák miatt lehet.
Érdekesség, hogy a mi Naprendszerünkben a Vénusz ellentétes irányban forog a tengelye körül a többi bolygóhoz képest, míg a Uránusz tengelyferdesége (az égitest forgástengelyének és a keringés pályasíkjára merőleges egyenesnek a hajlásszöge. A Föld tengelyferdesége 23,5 fok, ez okozza az évszakokat) 97.77 fok, tehát a bolygó szinte „gurul” a pályáján.
Forrás: NewsScientist