Szerző: Kormos Balázs (MMT)
2025. július 5-én este 22:30 körül különös fényjelenség és robbanásszerű hang rázta fel Kelet-Lengyelország és Nyugat-Ukrajna lakóit. A robbanást tompa durranásként Budapesten is hallották. A szakértők gyorsan megnyugtattak mindenkit: nem háborús esemény történt, hanem egy látványos kozmikus eseménynek lehettünk tanúi – egy bolida, azaz tűzgömb lépett be a Föld légkörébe.
Nem veszélyes, de különleges jelenség. A bolida egy viszonylag nagy méretű meteoroid, amely a légkörbe lépve felizzik, és sok esetben darabokra is hullik.
A mostani eseményről először Lengyelország délkeleti részéről érkeztek jelentések: a keleti égbolton feltűnő fényes objektumot figyeltek meg, amelyet egy határozott hangrobbanás követett – például Przemyśl környékén is hallani lehetett.
A megfigyelések és mérések alapján a bolida 2025. július 5-én, pontosan 22:16:46-kor vált láthatóvá. Ekkor már Ukrajna felett járt, 86,3 km-es magasságban, nagyjából 18 km-re keletre Przemyśltől. Belépési sebessége 13,5 km/s volt, és keleti irányba, Lviv felé haladt tovább.
Többször is szétdarabolódott. A tűzgömb látványos és többszöri fragmentációt produkált a Gródek térségében. A becslések szerint a meteoroid kb. 35 km-es magasságban kezdett darabokra hullani, jelentős mennyiségű porrá és apró törmelékké válva.
A szakértők szerint valószínű, hogy több darab is elérhette a földfelszínt, de ezek mérete kicsi lehet: 1–50 gramm közötti meteoritdarabokról lehet szó. A lehullási területet előzetesen kijelölték, bár nem számítanak aktív keresésekre. Ha mégis találna valaki egy meteoritot, az a harmadik igazolt meteorithullás lenne a Skytinel megfigyelőhálózat történetében – az osztrák Haag és a lengyelországi Drelów meteorit után.
A bolida eredete – honnan jött?
A pályaelemzések alapján a bolida a Mars és Jupiter közötti kisbolygóöv egyik objektumából származott. Ez az égitest közel 3 éves periódussal keringett a Nap körül, és napközelségben épphogy „súrolta” a Föld pályáját – mindössze 1,013 csillagászati egységre volt a Naptól. Az ütközés így puszta véletlen volt, de annál látványosabb. A pálya 5,8 fokos hajlásszöggel metszette az ekliptika síkját, és mérsékelten elnyúlt (excentricitás: 0,5).
A tűzgömböt több megfigyelőállomás is rögzítette a Skytinel hálózat tagjai közül, valamint szlovák és magyar kollégák kamerái is készítettek felvételeket.
A legpontosabb adatokat a rzeszówi SN03 állomás szolgáltatta, amely a Rzeszówi Műszaki Egyetemhez tartozik. Ezen kívül használták a SN02 (MADEINSPACE.pl), SN07 (Mateusz Roman) és SN13 (Niepołomice-i Ifjúsági Csillagvizsgáló) méréseit is. Fontos kiegészítést nyújtott egy kiváló videófelvétel a szlovákiai Stanča településről (Soňa Ondrášková és Lubomir Kolesar jóvoltából), valamint több távolabbi lengyel állomás is, például az SN14, SN35 és SN41.
A mostani esemény jól mutatja, hogy a világűr még mindig tartogat meglepetéseket. Bár a meteoroid belépése látványos és hangos volt, sem emberéletet, sem vagyont nem veszélyeztetett – ugyanakkor tudományos szempontból értékes adatokkal szolgált.
A meteoritkutatásban minden lehullott darab új ismeretek forrása lehet a Naprendszer történetéről – így ha valaki netán megtalálná e tűzgömb egyik maradványát, valószínűleg a tudományos közösség érdeklődésére is számíthat.
Mateusz Żmija (madeinspace.pl)
A meteorjelenség a Magyar Meteoritikai Társaság (MMT) fülöpszállási és nagyszénási (lásd illusztrációnkat) kamerahálózati felvételein is rögzítésre került
Kép:
https://skytinel.com/bolid-nad-ukraina-mozliwy-spadek-niewielkich-meteorytow/?fbclid=IwQ0xDSwLXI5dleHRuA2FlbQIxMQABHj-pOP5iAk3W9JyVIolQ6hKQIdguWIK5pc2HhnSLQ1ql2Li8pZRAQF0LGxUR_aem_ORZVtMGukmi3PEEeiUm7RA