Gondolataimat próbálom összeszedni, mit is mondhatnék Planetology.hu szerkesztőtársam, Ivanics-Rieger Klaudia emlékére? Klaudiáról, aki csupán 33 éves volt, és mégis végtelen türelemmel viselte súlyos betegségét? Amit vasakarattal egyszer legyőzött, de ezt a kemény háborút mégsem tudta megnyerni?
Késő, igen hideg januári este van. Ritka tiszta az égbolt. Annyira, hogy még a budapesti égen is láthatom a Hold – Jupiter párost az ablakomból. Az univerzumban kalandoznak az emlékfoszlányok is.
Egy csillag-szikrázás, egy emlék – róla…!
Felvillanás, mint ahogy egy meteorit érkezik… Az interaktív bemutatásukat épp Klaudia tette még érdekesebbé. Lelkesen, rá jellemző jósággal és humorral mutatta be a mennyköveket az érdeklődőknek. Többek között az én iskolám diákseregének is…
Most csak bámulhatom a Holdat, de ő kezünkbe adta a Bakonyi Csillagászati Egyesület Tapintható univerzum kiállításával az egész világegyetemet. Magának is terápiás segítség volt megfestenie az égitesteket, üstökösöket, és térképeket: épp gyógyulóban volt betegségének (mostmár tudjuk, hogy sajnos) az első harcából. Szó-szerint kézbe adás történt, így az országban először a látássérült emberek is megtapasztalhatják, hogyan is néz ki a égi és földi világunk.
Elmélkedésemben segítség lehet a Csillagösvény podcastja, amivel segít értelmezni ezt a sok kis fényes pöttyöt az égen. Hozhatná Newton-távcsövét, és magyarázhatna azzal az annyira ismert gyors és millió információval teli magyarázatával, hogy mi micsoda.
Ha csillagok, akkor elmerenghetünk nemcsak a planetológiában, aminek a hazai bolygótudományi oldalának egyik tartalomszerkesztője volt. Átbillenhetünk a fantázia birodalmába, és a sci-fiket átbeszélhetnénk vele akár most is. Ha Star Trek a téma, akkor az Impulzus műsoraiban, ha saját, szubjektív válogatás, akkor a saját maga által megálmodott SzubZsáner podcastjában. És ha könyv formájában szeretnénk találkozni Klaudia gondolataival, akkor az Insiders – Uroborosz című regényét tudjuk nemcsak fellapozni, hanem hangos könyv és e-book formában is elérni.
És ahol a kettő összeért „Ismerős idegenek – avagy Naprendszerünk a Science Fiction univerzumában” – címmel, a Naprendszert egy új oldaláról ismertette meg. Végigkövethetjük, miként jelennek meg égitestjeink sci-fikben, a könyvek lapjain csak úgy, mint a mozivásznon.
Az eget bámulva évmilliókig érhet vissza a képzeletünk. Addig az időkig, amikről a 2021-ben az Élet és Tudomány 41-42. számában paleontológiával kapcsolatos cikke szólt. Dínók…? A múlt nyári BCSE tábor alatt még maga kereste az Úrkút környéki kövületeket. A fosszíliák mostmár más érdeklődök polcára fognak kerülni…
Geológia, planetológia és paleontológia, csillagmítoszok és ásványok. Földrajz és hittan szakos pedagógus – a tökéletes szintézist megtalálva ezen területek között. A hazai csillagász szféra egyik oszlopos tagjának életművét így tudnám bemutatni.
És meglebben a függöny, mintha valami villámgyorsan átsuhanna a szobán. Nem egy laza, könnyed fuvallat, hanem egy forró impulzus. Olyan, mint ő maga volt: egy forgatag, egy tornádó, egy hurrikán, ami számtalan programot, adatot, élményt hozott magával, és jutattott el a szélrózsa minden irányába. Hogy volt mindenre ereje, energiája? Ki tudja, talán seójtette, hogy neki ezen a mi bolygónkon igen rövidke lesz az ittlét?
Egy utolsó intenzív szívmelengető légáramlat.
Egy utolsó gyógyír az ittmaradottaknak. Gyógyír a szívünkben lévő értetlenségre, haragra, bánatra, mélységes fájdalmunkra.
Utolsó földi útjára 2023. január 28-án, szombaton a 14:00 órakor tartandó gyászmise után, 15:00 órától kísérhetjük az úrkúti temetőben.
Ezzel Klaudia (sajnos) végleg elköszönt, hazatérve oly szeretett égi barátaihoz…
Akik Klaudia emléke előtt tiszteletüket teszik:
(Eredeti cikk: https://babagenetika.hu/33-evesen-halt-meg-a-gyerekek-kedvenc-tanara-klaudia/ Zelend Niki (Babagenetika))
Kocsis ERzsó
(Planetology.hu; Coolstarz)