Szerző: Versitz Péter

Különlegesség 2025 Májusában a Kozmos-482 szonda légkörbe való visszatérése. Ez az esemény előtérbe hozta a Venyera programot és ezen keresztül a Vénuszt.

Az áprilisi Vénusz közelség után egyre izgalmasabb események figyelhetőek meg a napkelte előtti égbolton: az égitest közelít a látszólagos távol pontjához és egyre növekszik a relatív fényessége.

A legnagyobb magnitúdó -4,4-re becsült, így igen impozáns látvány tárulhat a korán kelők szeme elé, mikor a napfelkelte előtti horizontra tekintenek május végén.
A magnitúdó skálázás értelmezésére álljon itt egy mankó eme kép formájában.

Az alábbi linken igen korrekt esemény előrejelzés olvasható a témában..
https://earthsky.org/astronomy-essentials/venus-before-sunrise-greatest-elongation/

Azonban nem csak napfelkelte előtti időszakban érdemes az égre tekintenünk, az igazán különleges észlelést nappal 9 és 11 óra között is megtehetjük, amikor a Vénusz legmagasabban jár, mert tiszta idő, és száraz légkör esetén nappal is megfigyelhető égi szomszédunk.

Ezt a bejegyzést is egy ilyen megfigyelés inspirálta május elsején.

A történet különlegessége, hogy az észlelés és a lehetséges magyarázatok keresése mennyire felvillanyozó élmény is lehet.
A szerkesztőség közös beszélgetésében felvetettem a megfigyelésem, hátha valakinek van információja valamilyen magyarázatul szolgáló égi eseményről, és sok észszerű kérdés feltétele valamit cirka félóra célzott keresés után egyértelművé vált, hogy a Vénusz halvány fénypontját észleltem, hála a gólyáknak és a tiszta, száraz időjárási körülményeknek.

Álljon itt az esetkori friss élmény leírásom:
-Látványnak különleges volt..
Maga a megfigyelés is elégedettséggel tölt el.
A kompozíció különleges volt, nézegettem a utcánkban fészkelő gólyáinkat amint termiten vitorláztak, és közben tekintetem fókuszának perifériáján felderengett a fény pont.
Pont úgy mikor éjszaka egy fénypontra fókuszál az ember és körülötte szép lassan feltűnnek az addig nem érzékelt csillagok.

Valamint a másnap megismétlődő megfigyelés utáni konklúzióm.

-Szerintem meglehet a megoldás..
Mivel most 9-kor is tökéletesen látszik ezért a Vénusz lesz. Ebben az idősávban látszik a legjobban 9-11:30, és ilyenkor jár a legmagasabban, sejtésem szerint elegendően száraz a felettünk lévő légkör szakasz, plusz a Szaturnusz-Neptunusz-Vénusz együttállás okozhat relatív fényesség növekedést (Betlehemi csillag effekt) ezért figyelhető meg szabad szemmel nappal is az esemény.

A Szaturnusz-Neptunusz-Vénusz látszólagos közelsége szintén izgalmas hajnali megfigyelni való, főleg távcsöves éjszakázások méltó lezárásaként.