Szerző: Kocsis Erzsó
Az előző cikk megjelenésekor még mindig reális volt az esélye annak, hogy a Starship lesz a befutó „unokatestvére” a Sárkány előtt. Mindkettőjük megálmodója Elon Musk, így végülis szegről-végről rokonok.
Ám az egész világ figyelme a Crew Dragon Demo-2 felé fordult. Milliók izgultak majd sóhajtottak fel csalódottan, amikor május 27-én a kedvezőtlen időjárás miatt elmaradt az indítás.
Szerintem egyszerűen megsértődött ez az egyedi fémtorony és úgy gondolta, valami formabontó és kreatív dologgal hívja fel magára a figyelmet, már ha nem elég az extrém dizájn. Pedig még egy mesterséges nehezék is került a tetejére, mintegy szimulálva az orrkúp súlyát ( emlékezzünk, Berta „fejéről” ezt fújta le a texasi szél, így végül anélkül „hoppolt” ).
Már épp kezdtük megszokni, hogy a sikerhez elengedhetetlen a folyamatos próbák sora: statikus tesztek, majd ellenőrző nyomástesztek majd újra az egész elölről. Megkapta az első ugrásra is az engedélyt. Sejtettük, hogy az „unokatestvér” miatt ez biztosan csúszni fog, de nem is gondoltuk, hogy egész más okok miatt.
Az elmaradt szerdai indítás után ugyanúgy folytatódott a fémtorony tesztelése. Annál is inkább, mert bár mindkét jármű a SpaceX projektje, tényleg csak unokatestvéri kapcsolatban vannak, azaz egymástól függetlenül léteznek.
Május 28-án, csütörtökön az SN-4 megkapta a végső engedélyt a szuborbitális tesztrepülési tevékenységek végrehajtására.
Május 29-én, pénteken megvolt az ötödik statikus hajtóműteszt. Az SN-20 raptor hajtómű másodszor is bizonyított ezen a napon. Magyar idő szerint 20:49-kor ( Texasban ez 1:49 PM ) ez az 50 méter magas sci-fibe illő, szegecsekkel teli fémcsoda végre megmozdult. De sajnos nem úgy, ahogy szerettük volna.
A hajtóművek beindítása után két robbanás is történt.
Eleinte csak találgatni lehetett, miért is volt ez a baleset: megrepedhetett a rakétatest, mivel a hegesztések már nem bírták a rájuk nehezedő nyomást vagy szivárgás történt? Ám másnap már kiderült, hogy nem a prototípussal volt a probléma, hanem az azt kiszolgáló földi berendezésekkel, hiszen az üzemanyagtartályokat már elkezdték letankolni. Vélhetően vagy leszakadt az egyik üzemanyagcső, vagy túl gyorsan történt az üzemanyag leeresztése.
Szerencsére személyi sérülés nem történt.
Az SN-4 csatlakozott a korábbi prototípusokhoz. Az MK-1 2019 novemberében, az SN-1 idén februárban és az SN-3 idén áprilisban „életük árán” teljesítették be feladatukat – de munkája elvégeztével, részletes adatszolgáltatása után ugye minden jó rakéta végül a mennybe jut…?
Az SN-5 és az SN-6 ( egyes fotókon már szerepelnek az SN-7 kezdeti hardverei is! ) lettek a következő jelöltek a már nagyon várt 150 méteres „hoppolásra”.
Úgyhogy innen folytatjuk…
Források:
https://youtu.be/BCUYG5SonCY
https://spacejunkie.hu/2020/05/29/starship-sn-4-hajtomuteszt-utan-robbanas/
https://spacejunkie.hu/2020/05/28/gyorshir-ujabb-statikus-hajtomuteszt-a-starship-sn-4-el/
https://spacenews.com/spacex-starship-prototype-destroyed-after-static-fire-test/