A különböző típusú meteoritok anyagszerkezete kiválóan bemutatja számunkra a Naprendszer múltjában zajlott eseményeket, egyfajta kozmikus történelemkönyvként, anyagukban megőrizték az elmúlt pár milliárd évben történteket. Vizsgálatukkal visszarepülhetünk az időben abba a korba, amikor még nem létezett sem Nap, sem Föld, sem bolygószomszédaink.
Nem véletlen, hogy éppen emiatt a kutatások mellett kiválóan használhatóak az ismeretterjesztés során is, hiszen saját szemünkkel láthatjuk azokat a folyamatokat, ahogy az ősi Naprendszerben kialakultak az első kicsiny aszteroidák, majd az egyre nagyobb testek, bolygócsírák.
Egy sok-sok éve dédelgetett álom megvalósulásaként egy meteoritokat bemutató kiállítás indul ettől ez évtől, amely a Naprendszer keletkezését és formálódását, az égitestek összetételét, illetve az aszteroidák által képviselt veszélyforrásokat mutatja be közel száz meteorit és becsapódási kőzet, információs táblák, digitális videóanyagok és mikroszkópok segítségével.
A tárlat teljes mértékben egy személyes gyűjteményből és saját készítésű információs anyagokból lett összeállítva, első állomása az ELKH CSFK Csillagászati Intézete, ahol 2023. február 18-tól, a Detre teremben lesz megtekinthető, tárlatvezetéssel karöltve. Emellett már több hazai múzeum programjában szerepel, egyfajta első évadként – Budapest után – Tatán, Kaposváron, Érden és Tiszaföldváron lesz várja a látogatókat.
A program partnerei: Svábhegyi Csillagvizsgáló, ELKH CSFK Konkoly Thege Miklós Csillagászati Intézet, Magyar Meteoritikai Társaság és természetesen a Planetology.hu portál.
A kiállítás során a látogatók megismerkedhetnek a meteoritok alap jellemzőivel, láthatják a legősibb kondritos testek formálódását. Folyamatában ábrázolva, különféle mintákon kerül bemutatásra ezen ősi anyagszerkezetek felmelegedése, sokkolódása, majd a differenciálódott égitestek kialakulása. Utóbbihoz kapcsolódva bemutatásra kerülnek más jelenlegi égitestekről származó minták, mint a Hold vagy a Mars. Fontosnak tartottuk megmutatni, hogy milyen nagyságrendben keringenek napjainkban is aszteroidák akár a Föld pályájához közel, illetve milyen veszélyt jelenthetnek ezek az égitestek a civilizációnkra nézve.
Reméljük elnyeri az érdeklők tetszését ez a kiállítás, melyre mindenkit szeretettel várunk.
Az aktuális és a következő helyszínekről ezen az oldalon kaphatnak információt.