Szerző: Kormos Balázs
Tudománytörténeti jelentőségű felfedezésről számolhatunk be egy holdi mare bazalt meteorit kapcsán. A 2023-ban Afrikában talált NWA 16286 nevű meteorit jelentős felfedezés: a Holdról származó bazaltos eredetű kőzet kora mindössze 2,35 milliárd év – ezzel ez a legfiatalabb ismert holdi bazalt, amit valaha a Földön találtak. A felfedezést a 2025-ös Goldschmidt Geokémiai Konferencián jelentették be.
NWA 16286 meteorit vékonycsiszolatának képe
Ez az időpont egy hiányzó egymilliárd éves űrt tölt ki a Hold vulkanikus történetében: idősebbek nála az Apollo-missziók során gyűjtött minták, és fiatalabb a kínai Chang’e-6 küldetés (~2,8 milliárd éves) által hozott anyagoknál.
A meteorit kémiai összetétele – gazdag olivinben, káliumban és ilmenitben – azt jelzi, hogy mélyről, a Hold köpenyéből származik. Ez arra utal, hogy a Holdon a lávakitörések jóval tovább tarthattak, mint korábban gondolták. Az NWA 16286 bizonyítja, hogy a Hold még jóval azután is aktív lehetett, hogy a nagyobb vulkanikus aktivitás lecsillapodott. Az aktivitás valószínűleg a belső hőből, különösen a radioaktív bomlásból származó hő révén folytatódott.
Mivel a meteoritok véletlenszerűen, becsapódások által jutnak a Földre, és nem egy előre kiválasztott helyről származnak, értékes bepillantást nyújtanak olyan holdi területekbe is, amelyeket még soha nem vizsgáltunk meg közvetlenül. Ezért különösen értékesek a tudomány számára.
NWA 16286 meteorit elektronmikroszkópos képe.
A következő lépés, hogy a kutatók megpróbálják beazonosítani, honnan származhat ez a kőzet a Hold felszínén. Ez segíthet abban, hogy jövőbeli robotikus vagy emberes küldetéseket olyan új helyszínekre irányítsanak, amelyek további titkokat rejthetnek a Hold múltjából.
A saját darabom, egy kutatási minta és a klasszifikáltató Fabian Kuntz (fő darab tulajdonosa is egyben)fotója a mikroszkóp alól, erről a meteoritról.
A szerző magángyűjteményi darabjának mikroszkópos képe.
Palyov Norbert magángyűjteményi darabjának mikroszkópos képe.