Nemrég robbant a hír, miszerint az idén januárban felfedezett C/2021 A1 (Leonard) üstökös december közepén, tiszta égbolt esetén szabad szemes látványossággá válik, fényessége a 4 magnitúdót is elérheti. A helyzet azonban sajnos nem ennyire derűs. Csillagunk körül minden évben van 3-4 magnitúdós üstökös, a tavalyi, C/2020 F3 (NEOWISE) üstökös látványára azonban ne számítsunk.

A C/2021 A1 (Leonard) üstökös helyzete 2021. december elsején. Forrás: astro.vanbuitenen.nl

Miért? Sajnos az üstökös láthatósága a Nap közelsége miatt igencsak korlátozott lesz, legfőképp a földközelsége idejében. Az égitest megpillantására csak napnyugta után egy órával lenne minimális lehetőség, de az előrejelzések szerinti 4 magnitúdós fényessége rendkívül bizonytalanná teszi észlelhetőségét.

A C/2021 A1 üstökös elmozdulása. Forrás: Stellarium

Hogy mire számíthatunk, azt jól szemlélteti Stuart Atkinson montázsa a C/2020 F3 (NEOWISE) és a C/2021 A1 (Leonard) üstökösökről, mely képek ugyanazzal a 300 mm fókuszú objektívvel készültek. A NEOWISE legnagyobb kiterjedésében, míg a Leonard üstökös 2021. november 28-ai állapotában látható. Az előrejelzések, illetve Napunk közelsége miatt nem számíthatunk a tavalyi, káprázatos látványra.

A C/2020 F3 (NEOWISE) és a C/2021 A1 (Leonard) üstökösök összehasonlító montázsa.
Forrás: Stuart Atkinson

Naprendszerünkben minden évben számos üstököst lehet távcsövön keresztül, esetleg szabad szemmel megpillantani, de ezen égitesteknél hiba előre „megkongatni a szenzációharangot”.

Az üstökös jövőbeli pályája. Forrás: astro.vanbuitenen.nl