Szerző: Szabó Álmos István

Holdunk aktivitása régi kérdés a szakemberek körében. Ennek a kérdésnek tisztázásához ideális objektumok az IMP (Szabálytalan Mare Folt) formációk. Ezek az objektumok az esetek döntő többségében vulkanikus eredetűek de van egy-két objektum amely véleményem(!) szerint inkább illó anyagok gyors szublimációjához lehet köze (pl.:Aristarchus North egy kidobott törmeléktakarón jött létre). A vulkanikus eredet azonban több megoldást is kínál: lehetnek gázkifúvások, gyenge lávafolyások, vagy a magmahab összeomlása. A magmahabok a gázok feldúsulásából és a magma alacsonyabb hőmérsékletéből fakadnak, és ezek a körülmények csak a kürtőkben, lávatavakban lehetséges. A kihűlő láva olyan ilyenkor mint a szivacs, üregekkel és hólyagokkal teli. Az űridőjárás (napszél, mikrometeoritok, hősugárzás) ezeket a felületeket gyorsabban rombolja mint a közönséges tömör felszínt. Előfordulhat hogy a saját súlya alatt összeomlik és a poros környezetben ez a sziklás, porózus felület erősen kitűnik.

De hogy néznek ki ezek az IMP objektumok? Kinézetük alapján 2 típusba sorolják őket.
Az 1. típus az amelynél anyaghalmokat találunk, a felületből kiálló épített struktúrákat és azok körül vannak a tál alakú mélyedések. Ezek a legnagyobb ilyen objektumok méretük meghaladhatja az 1km-t is. Gyakran kalderákban, kürtőkben vagy mély árkok alján találjuk őket.
A 2. típust két altípusra oszlik. A 2A amelyek sekélyes gödrökként jelennek meg sík területeken, míg a 2B kráterekben és azok szűk környékén. A 2A a legkisebbek addig a 2B
típusúak már a közepes méretet érik el. A 2B gyakran a kráterek falain félkörben helyezkednek el, ritkán a kráter alján.
Eddig 91 IMP objektumot, területet ismert a szakma ezek a Holdunknak közelítőleg az egyenlítőjének vonalában találhatóak de szép számmal vannak északabbra is. Ennek oka az is lehet hogy átfogó keresés még nem történt meg illetve ezeket az objektumokat könnyedén, kis erőfeszítéssel találták meg.
Ennek kapcsán kezdtem el én, mint amatőrcsillagász a keresést. Elsősorban ott kerestem ahol a Hold perifériáján aktív régiók vannak. Kevés befektetett idővel találtam is új objektumokat amelyek a 2020-ban kiadott javított IMP listán nem találhatóak (JGR Planets – 2020 – Qiao – Lunar Irregular Mare Patches Classification Characteristics Geologic Settings Updated).
A Pertavius-kráterben talált IMP mező mintegy kb.: 45db objektumot tartalmaz. Az 1db amely a kráter alján fekszik, 30db amely nem köthető kráterhez, ezek kisebb nagyobb foltok formájában kis csoportokban (néhány kivétel van) találhatóak, általában 10-30m körüliek de néhány eléri az 50m-t sőt a 100m-t is. A többi 14db pedig nagy méretű, 1-1 db 850m-1000m a többi átlag 350m átmérőjű kráterek peremén félkörben terülnek el. Kategória szerint 30db 2A és a 15db 2B.

A második találatom egy névtelen egykoron hatalmas lávatóban volt. Jelen esetben Marius-lávatónak neveztem el de a Kobra-tó is ráillik kinézete miatt.
Ebben az esetben jó eséllyel a lávató megsüllyedése generálta az itt elfekvő IMP-k létrejöttét. A süllyedés mértéke mintegy 50m, de csak a nyugati szint az amely lemozdult és itt is jelentek meg ezek az objektumok mintegy 300m x 750m-es,300 x 240m-es és egy 240 x 150m-es területen.
Két dolog lehet ilyenkor: vagy gáz szabadult fel vagy lávacsorgás történt. Ha gázok törtek fel, akkor kipréselte őket az a nagy tömeg amely a gravitáció hatására elmozdult.
Ha lávacsorgás történt akkor feltételeznünk kell hogy a kipréselődés idejében volt még valamennyi olvadék a tó magmatározójában. Ez a mennyiség kicsi, saját erejéből feltörni nem tudott, gázban szegény, alacsony hőmérsékletű, nehezen folyó magma lehetett. Amennyiben feltételezzük hogy az IMP objektumok fiatalok (1-100 millió évesek)
akkor feltételeznünk kell azt is hogy lehetnek olyan területek ahol a mélyben még mind a mai napig olvadt / részlegesen olvadt állapotban létezhetnek magmakamrák!
Az itt talált IMP formációk az alábbi besorolásúak:
7db IMP forma amelyekből 1 db valószínű(!) 1.típusú; 2db 2B; 14db pedig 2A. Az 1.típusú 110m átmérőjű, a 2B 85m átmérőjű a többiek a 8m-től a 20m-ig találhatóak.

A harmadik IMP-met ezúttal a Mare Orientale-ban (Keleti-tenger) találtam. Ez a mindössze 3db. foltból álló csoport igazából a Kopf-kráterben tanyázik. Ezek egymástól 350m-re fekszenek, típusuk szerint mind 2B , amely azt jelenti hogy ezek gödörszerű megjelenésűek. A kráter története hasonló a Petavius-kráteréhez ,ennek is összetört, „pókhálós” a feneke. A vulkanikus erők itt is megemelték a kráter padlózatát és emelkedés közben a felszín összerepedezett. Ezeket a törésvonalak részben lávacsatornák is voltak, hiszen a Kopf-kráterben itt több helyen vulkáni eredetű kráterek és piroklasztos gócpontokat találunk. Tehát azokban a kráterekben amelyek ilyen aktivitás létezett és egy Mare területen belül fekszenek jó célpontok a vadászoknak.
A Kopf IMP objektumok 100m x 30m ; 15m x 25m és 87m x 47m méretűek. Az IMP objektumok egy 1,33km átmérőjű és 200m mély, 22-29fok dőlésszögű vulkanikus kráterben fekszenek egy markáns törésvonal hálózatban.

Mit is írhatnék ide a végére?
Ezen vizsgálódásaimat és keresésemet az Lroc Quickmap segítségével végeztem. Sok olyan objektumot találtam amelyek „valószínű” stádiumban vannak, ezek kivizsgálása még folyamatban. Bár van saját nagy távcsövem (35cm-es Newton), sajnos az IMP-k túl kicsik ahhoz hogy lássam őket velük.
Én úgy látom van új a nap alatt, az amatőrcsillagászok kellő elszántsággal és tudással tudnak még besegíteni a szakcsillagászoknak és tudnak szép dolgokat letenni az asztalra. Nem csak a Hold területén hanem bármely területén a tudománynak!
Csak buzdítani tudom kollégáimat! Én sem állok meg itt, keresésemet folytatni fogom, vannak terveim ezen a téren.

Szeretném megköszönni azoknak akik segítettek:

Dr. Terry Bailey asztrofizikus (USA)
Raffaello Lena ALPO (ITA)
Planetology.hu munkatársai (HUN)