Szerző: Rezes Dániel

A Journal of the Geological Society nevű szaklapban jelent meg brit kutatók legújabb összefoglaló cikke azokról az ismert fizikokémiai folyamatokról, melyek képesek az életnyomokhoz hasonló megjelenésű struktúrákat alkotni. Ilyen nyomok lehetnek például több más jelenség mellett bizonyos molekulák és ásványok. Az összegzést a kutatók azért készítették el, hogy rávilágítsanak arra, hogy ezek a megtévesztő markerek milyen környezetben és hogyan jöhettek létre a korai Marson. A tudósok nagy figyelmet szenteltek azoknak a képződményeknek, melyekkel a NASA Perseverance rovere és az ESA jövőbeli Rosalind Franklin rovere találkozhat és megmintázhat a marsfelszíni vizsgálati területen.

A tudományos világban gyakran hallani arról, hogy a marsi élet kutatásában valótlan következtetésekre alapozott pozitív eredmény jöhet létre az által, hogy a detektált anyagok és mintázatok hasonlítanak az élet által létrehozott és hátrahagyott termékekre. Ennek a kockázatnak a csökkentésére jelentős erőfeszítéseket kell tenni, hogy a fokozódó számú, marsjárókkal végrehajtott küldetések valós sikereket érjenek el a marsi élet kutatásában.

A cikkben a szerzők a hamis biológiai nyomok számos példáját összegyűjtötték, melyeket napjainkig földi kőzetekben és meteoritokban laboratóriumi körülmények között azonosítottak a világ több intézményében. A bemutatott jelek között szerepelnek olyan képződmények, melyek baktériumsejteknek vagy éppen szénalapú szerves molekuláknak látszanak. Azonban azt is kiemelték, hogy sok más jelenség várhat még felfedezésre, mivel a Mars geológiájára vonatkozó önszerveződő abiotikus folyamatok nem szisztematikusan megkutatottak.

Organikus és inorganikus biomorfok (McMahon & Cosmidis 2021)

A múltban sok alkalommal tévesztették meg a kutatókat hamis biomarkerek. Ismertek olyan képződmények ősi földi kőzetekben és marsi meteoritokban is, melyek mikrobák fosszilis maradványinak látszanak, azonban mélyre ható vizsgálatuk bizonyította a biológiaitól eltérő eredetüket. Megjegyzendő azonban, hogy mivel az élet feltételezhetően abiotikus geokémiai reakciók önszervező folyamatainak eredménye, a természetes abiotikus termékek összetettsége nem alábecsülendő.

Mivel az élet jelei nagyon hasonlítanak az élettelen folyamatok által létrehozott termékekre, a Marson talált bárminemű fosszíliára hasonlító nyom eredete bizonytalan. Azonban a szerzők bíznak abban, hogy a hamis biológiai jelek problémája kezelhető. A jelenségek interdiszciplináris (több tudományt, szakterületet érintő) vizsgálata és megértése által érzékenyebben el tudjuk majd különíteni az élet eredeti és hamis nyomait mind a földi és marsi, mind pedig a Naprendszer többi égitestjének vizsgálata során.

Pásztázó elektronmikroszkóp (SEM) szekunder elektron (SE) módjával készült közismert kép az Allan Hills (ALH) 84001 nevű marsi meteorit törött felületén található láncszerű struktúráról

„A cikkünk egy figyelemfelhívás, melyben az életet utánozó folyamatok jobb megismerését kezdeményezzük a marsi körülmények között azért, hogy elkerüljük ugyanazokat a hibákat, melyeket már többször elkövettünk.” – nyilatkozzák optimistán a jövőbe tekintve Dr. Sean McMahon és Dr. Julie Cosmidis, a tanulmány szerzői.

Források:
[1] http://www.sci-news.com/space/martian-false-biosignatures-10290.html
[2] McMahon, S., & Cosmidis, J. (2021). False biosignatures on Mars: anticipating ambiguity. Journal of the Geological Society, 25 p.