Az emberiség a XXII. századra a Föld mellett már más égitesteken is jelen van a Naprendszerben: állandó telepet létesítettünk a Holdon, a Merkúron, a Marson, de jelen vagyunk a Ganymedes-en, a Titanon és a Tritonon is. E hét világ azonban védtelen a meteorok, üstökösök becsapódásaival szemben, így létrehozták az Űrvédelem nevű szervezetet, mely műholdak tucatjaival igyekszik elhárítani az emberiségre leselkedő veszélyt. Történetünk főszereplőjére, a Rámára is az Űrvédelem bukkant rá, melyről csakhamar kiderült, hogy nem üstökös vagy aszteroida, hanem egy gigászi, 20 kilométer széles, 54 kilométer hosszú, henger alakú űrhajó. A Ráma sebessége is szokatlan volt: olyan tempóval közeledett, hogy az őt felfedező tudósok számára egyértelmű volt, az égitest csak kívülről, a Naprendszer határain túlról érkezhetett. A rejtélyes építmény felderítésére az Endeavour űrhajót küldik…
A történet érdekessége, hogy kijelenthetjük, jelen esetben a valóság másolta a fikciót, nem pedig fordítva. 2017. október 19-én ugyanis egy olyan égitesttel találkoztunk, mellyel előtte soha: felfedeztek egy égitestet, mely, a Clarke-regényhez hasonlóan szintén egy, a Naprendszeren túlról jött látogató. Egyes „pletykák” szerint eredetileg Rama-nak akarták volna az égitestet elnevezni, a győztes azonban az ‘Oumuamua lett, melyről bővebben itt lehet olvasni.
Az 1971-ben íródott mű Clarke egyik (ha nem „a”) legjobb könyve, lebilincselő stílusával számtalan díjat is bezsebelt. A magával ragadó stílusú könyvben megismerkedhetünk a Naprendszerünkben létrehozott új emberi kolóniákkal, mely világokon lakó emberek mennyire különböznek egymástól. Elég, ha a zord és kegyetlen Merkúrra gondolunk vagy a sötét és fagyos Triton-ra. A Ráma hengerében folytatott képzeletbeli kirándulásunkkor rádöbbenhetünk, mennyire más formát is képes ölteni az élet. A könyv egyik üdítő sajátsága, hogy a földönkívülieket nem rosszindulatú, agresszív hódítóknak írja le; hanem egy tőlünk nemcsak technológiailag, hanem társadalmilag is fejlettebb civilizációnak. Végül, a történetet olvasva szembesülhetünk azzal, hogy a XXII. század embere nem sokat változott az elmúlt pár száz évben.
Arthur C. Clarke: Randevú a Rámával
Budapest, 1981, Kozmosz Könyvek
Fordította: F. Nagy Piroska
Értékelés: 10/10
Szerző: Kovács Gergő