Szerző: Balázs Gábor

1988-ban, a tudományt a fiatalok körében népszerűsítő céllal szervezték meg először az EU Fiatal Tudósok Versenyét, melyhez Magyarország 1991-ben csatlakozott, amikor meghirdették az első Ifjúsági Tudományos Innovációs Tehetségkutató Versenyt. Az megmérettetésekre minden évben rendkívül nívós tudományos, innovációs projektek érkeznek és az utóbbi verseny nyertesei jutnak ki az európai döntőre.

2021-ben már a 32. EU Fiatal Tudósok Versenye került megrendezésre szeptember 17. és 19. között, ezúttal Spanyolországban, a Salamancai Egyetemen. Az idei évben összesen 34 országból 114 projekt érkezett. A vírushelyzet kettő változást hozott: a versenyt és a kiállítást online formában rendezték meg, illetve a 2020-ban elmaradt verseny résztvevői a 2021-es versenyen indultak, külön szekcióban.

Magyarországot a 2020-as szekcióban kettő, míg a 2021-es versenyen három fiatal képviselte. Utóbbin az egyik én lehettem.

A szerző projektje az online kiállításon. A szerző fotója

A zsűriinterjúkat követően 19-én vasárnap került sor a hivatalos eredményhirdetésre. A magyar versenyzők közül hárman különdíjat nyertek! A versenyzők nevét is mindenképp érdemes megemlíteni: Seitz Erik a Salamancai Egyetem Salamanca Rákkutató Központjának (CIC) különdíját, Ecsedi Boglárka az Európai Bizottság Joint Research Centre különdíját, Balázs Gábor (A szerző) pedig Wolfram Kutatói Díjat nyert.

Akikben viszont eme sorok olvasása közben felmerült, hogy részt vegyen Európa egyik legrangosabb versenyén, azoknak ismét megvan a lehetőség! Az európai verseny kvalifikációs folyamata a Magyar Innovációs Szövetség Ifjúsági Tudományos Innovációs Tehetségkutató Versenyével kezdődik, melyet szeptember 20-án, immáron 31. alkalommal hirdettek meg. A verseny leírása az alábbi linken érhető el: https://www.innovacio.hu/3a_hu_31_felhivas.php

A szerző a 31. Ifjúsági Tudományos Innovációs Tehetségkutató Versenyének meghirdetésén. Forrás: Magyar Innovációs Szövetség

A tavalyi verseny egyik győzteseként személyesen is biztatok minden tehetséges fiatalt, hogy innovatív ötletével vagy tudományos projektével nevezzen a versenyre. A magas nyeremények mellett a megmérettetés győztesei képviselhetik az országot a 33. EU Fiatal Tudósok Versenyén, sőt az 1-3. helyezés 100 (!) többletpontot ér a felsőfokú felvételi eljárásban.

Forrás és hivatalos sajtóközlemény: https://www.innovacio.hu/index_2021EUCYS.html