2022. január 15-én, szombaton a Tonga-szigetekhez tartozó Hunga Ha’apai szigetén hatalmas robbanásos vulkánkitörés történt, mely kitörés a becslések szerint a VEI (vulkánkitörési index) skálán 5-6-os erősségű lehetett. A szakértők szerint a mostanihoz hasonló vulkánkitörések ezer évente történnek meg. Jelen esemény hevességét azzal magyarázhatjuk, hogy a vulkán egy tenger alatti tűzhányó, kitörését a fölötte lévő nagy víztömeg csak felerősítette: a kb. 1000 °C-os magma és a hideg tengervíz találkozásakor (gondoljunk az égő olaj vízzel történő, nem túl szerencsés kimenetelű oltására!) a forró magmával érintkező víz azonnal gőzzé válik, melynek a térfogata így hirtelen sokszorosára nő, mely így még nagyobb felületen tud érintkezni a forró anyaggal, e folyamat pedig sokszor ismétlődhet. A kitöréskor kiszabaduló vulkáni hamu (és gőz) felhő körülbelül 20 kilométer magasra, a sztratoszféra magasságába tört fel, az eddigi vizsgálatok szerint pedig nem tartalmaz nagy mennyiségű SO2-t, így a kitörés klímára gyakorolt hatása nem lesz jelentős.
A hatalmas vulkáni robbanást számtalan űreszköz is megörökítette:
A kitörés után azonnal cunamiriadót rendeltek el szerte a Csendes-óceán térségében, mely később elérte Japán, Észak-Amerika és Dél-Amerika partjait is, a vulkánnak otthont adó szigetvilágon pedig hatalmas pusztítást vitt véghez.
A kitörés erősségét jól mutatja, mennyi maradt a szigetből:
A vulkánkitörésnek azonban volt egy további hatása: a tegnap hajnalban történt robbanás lökéshulláma megkerülte bolygónkat, hazánkat este 8 óra tájékán érte el, és okozott hirtelen légnyomás-növekedést! A vulkán távolsága Közép-Európától körülbelül 17 000 kilométer, azaz a lökéshullám óránként közel 1100 kilométeres sebességgel futott körbe bolygónkon! Ezt a hirtelen légnyomás-változást világszerte rögzítették, így hazánkban is, a mérőállomások adatai szerint átlagosan 0,5-1,0 hPa-os hirtelen légnyomásnövekedés, majd csökkenés történt, egyes helyeken azonban ez az érték meghaladta az 1 hPa-t. Később, (mivel a lökéshullám megkerülte bolygónkat) éjjel 1 óra magasságában egy második hullám is érkezett, mely átmeneti légnyomás-csökkenést idézett elő (OMSZ).