Sajnos vírusként terjed egy újabb hoax, ezúttal egy videó formájában: a YouTubeon fellelhető videó nem kevesebbet állít, mint, hogy élő videót közvetít a Hold körül keringő (!) Orion űrhajó fedélzetéről. Én pedig most sem állom meg szó nélkül…

Hol a NASA, vagy az Artemis logója?

Sajnos, ahogy egy régebbi eset is mutatja (itt és itt), olykor még az avatott szeműek, és a szakmában járatos emberek is áldozatul esnek az ilyen jellegű, főleg talán likevadászat céljából készített kamutartalmaknak.

Sajnos most is sokan vették készpénznek ezt a csalást. De mi a baj ezzel a videóval? Azon túl, hogy másfél hete megy végtelenítve…legalábbis jómagam akkor vettem észre…

Az Orion-űrhajó pozícióját és haladását folyamatosan figyelemmel lehet kísérni ezen a linken, emellett tele van az Internet a Hold körüli utazás legszebb momentumaival. Nem beszélve arról, hogy a küldetés menetéről látványos infógrafikák is készültek, melyekre rápillantva mindenki láthatja, hogy az Orion nem fog hetekig keringeni a Hold körül. De vannak a videóban komolyabb bajok is…

Az Artemis-I küldetés (NASA)

A videóban jó eséllyel egy ún. DTM-et (Digital Terrain Model – digitális felszínmodell) forgatnak körbe. Miért gondolom ezt? Ha elég sokáig nézzük a videót, találhatunk olyan területeket egymás mellett, amelyeken a holdi „táj” részletessége szignifikánsan különbözik, mintha csak két, különálló felbontású DTM-csempe lenne. Ahogy a kráterek magassága is szerfölött gyanús a Hold görbületéhez képest, mintha kicsit „túlhúzták” volna a magasságok megjelenítését a modellen.

A legsúlyosabb probléma, a leginkább árulkodó részlet azonban nem a Holdon van, hanem a Földön: bolygónk az, ami igazán árulkodó jeleket mutat nekünk, egyből kettőt is!

Gondoltuk volna, hogy a három kép elkészülte közt, csak 30-30-30 perc volt?

A Föld fázisváltozásából ítélve, tehát szűk 60 perc alatt megtettük a holdpálya kb. 20%-át. Hihető? A másik montázs azonban ezen is túltesz.

Keressük a hibát!

Megvan a hiba? Nem egészen fél perc alatt elég sokat fordult a Föld! Kell ennél több?

Mit lehetne végszóként mondani? A csalás nem egy újkeletű dolog. Az Interneten (mely nem igazán egy ellenőrzött médium) sokan a nézettségért, likeokért, reklámokért (hogy az egyéb érdekeket ne is említsem), bármire képesek. Kamuképek, kamuvideók összeállítására is, melyek első látásra szépek, ígéretesek, tetszenek a lelkünknek, de ha csak egy kicsit is kritikus szemüveggel nézzük őket, rájövünk, hogy nem minden valós, aminek látszik, és sajnos hiába lehet szép egy kamuvideó, attól még kamu marad…