Szerző: Balázs Gábor

Aki a földrajzban jártas tudja, hogy a Föld tengelyferdesége miatt az egy éves keringési idő alatt a napsugarak beesési szöge folyamatosan változik. Ennek következménye, hogy eltérő lesz a felmelegedés bizonyos időszakokban, aminek velejárója az évszakok váltakozása. Egy másik következménye a szoláris éghajlati övek (szoláris forró vagy trópusi, mérsékelt és hideg éghajlati övek) kialakulása.

Ennek a keringésnek általunk látható része hosszúsági foktól függetlenül, hogy az északi féltekén nyáron magasabban, télen alacsonyabban szeli át a Nap az eget (a déli féltekén pedig fordítva). Ennek rögzítésére jött létre a szolárgráfia, ami egy igen egyszerű szerkezeten alapszik, egy lyukkamerán más néven camera obscura.

Forrás: Gravitáció Blog

Magyarázat röviden: ez egy fénytől védett test oldalán egy kis lyukkal. Az ezen a lyukon bejutott fény pedig a szemben lévő oldalra fordított képet ad (hasonlóan a mai fényképezőgépekhez).

Érdekessége hogy rövid idejű történéseket nem képes rögzíteni, gondolva az eszköz előtt elhaladó autókra vagy gyalogosokra. A „kamera” alapját egy hengeres test adja, melynek belsejét matt bevonattal bevonják az esetleges tükröződésből keletkező plusz sávok ellen. Erre a doboz méretétől függően egy 0,3-0,5 mm-es lyukat készítenek, majd egy fényérzékeny fotópapírt helyeznek el benne (a lyukkal szemben) amire majd a Nap útja „ráég”.

Elhelyezését tekintve a rajta lévő lyuk dél felé néz és mozdulatlannak kell maradnia egészen a leszereléséig (1 hetes – 6 hónapos időintervallum). A garantáltan látványos végeredmény érdekében ideális esetben a két napforduló között (június 21. – december 21. vagy december 21. – június 21.) gyűjti eszközünk Napunk fényét, de akár egy hónapon keresztül történő exponálásból is keletkezhet látványos kép.

Saját felvételemet tekintve a tarjáni MTT-n kapott szolárgráfom vetettem be 2016. augusztus 1-e és január vége között, de a rossz rögzítés és az időintervallum miatt a sávok egymásra „égtek” és egymáshoz képest elcsúsztak.

Végezetül, egy kis segítség a kép értelmezéséhez, mivel folyamatos fényes, sötét és szaggatott sávok váltják egymást:

  • a folyamatos fényes sávok egy derült napot,
  • a folyamatos sötét sávok egy teljesen borult és/vagy esős napot,
  • a nem folyamatos, szaggatott sávok egy felhős napot jelentenek.