Szerző: Balázs Gábor

2021. november 1-5 között zajlott a Nemzetközi Űrhajós Szövetség 33. kongresszusa. A rendezvényt Magyarország másodszor rendezhette meg, először 1986-ban adott otthont hazánk a kongresszusnak. Ebben a cikkben a kongresszus az „Űrhajósok a Műegyetemen” elevezésű november 3-ai eseményéről, annak is a BME-n megrendezett részéről lesz szó, melyen én is részt vehettem. Az esemény célja, hogy közelebb hozza a középiskolás és egyetemista diákokat az űrhajózáshoz és az űrkutatáshoz, illetve hogy esetlegesen felkeltse az érdeklődést a téma iránt.

A szerdai nap folyamán az előadások mellett Schuminszky Nándor űrgyűjteményét és a legnagyobb magyar műhold, a RadCube szemléltetési célú makettjét tekinthettük meg, de űripari cégek is képviseltették magukat ezen a napon.

Az űrhajósok és a rendezvény fő üzenete

A szerdai budapesti eseményen hét űrhajóssal találkozhattak a jelenlévők. Az USA-ból Mary Ellen Webber és Jan Davis, Oroszországból Oleg Kotov és Valerij Tokarev, Kanadából Julie Payette, Németországból Ulrich Walter és magyar részről Farkas Bertalan voltak jelen.

Ulrich Walterrel

Az előadások során és a jelenlévők által az űrhajósoknak feltett kérdések nyomán szó esett az űrben zajló kutatói tevékenységről, az emberi testre és pszichére ható tényezőkről és ezek a visszatérés utáni hatásáról, a marsutazás mikéntjéről és ennek nehézségeiről, a jövőben tervezett eseményekről. Az első előadás végeztével Dr. Ferencz Orsolya űrkutatásért felelős miniszteri biztostól a következő magyar űrhajós kiválasztási folyamatáról tudhattunk meg információkat.