2016-ban két testvér a kenyai Habaswein falu közelében az elkóborolt tevéit kereste. Feltűnt nekik, hogy sok, viszonylag nagy köveket látnak, pedig azon a területen ritka dolog köveket találni. Arra gondoltak, hogy a kövek talán meteoritok, hiszen a tevehajcsárok második bevételi forrása, hogy meteoritgyanús köveket el tudnak adni a városi kereskedőknek. Néhány hetet arra szántak, hogy a köveket összegyűjtsék habaswein-i házuk udvarába. Egy idősebb falubeli elmondta nekik, hogy ő és fivérei már gyerekkorukban játszottak ezekkel a fura kövekkel. A két szorgalmas testvér közel egy tonnányi követ gyűjtött össze. A köveket később vizsgálat alá vették és kiderült, hogy a kövek valóban meteoritok, méghozzá a legritkább típusú un. kő-vas meteorit, azaz pallazit. 2017. január elején Michael Farmer kapott egy e-mailt, ami egy 107 kg-os pallazit fotóját tartalmazta. Nairobiba utazott, és megvásárolta ezt a követ. Két héttel később visszatért Kenyába Moritz Karlhoz, és Habasweinbe utazott. Itt mutatták meg a már említett testvérek, hogy több mint egy tonna példányt hordtak össze a házuk udvarán.

A képen Michael Farmer látható, aki többször járt Kenyában. A képen a Thika meteorit főtömegével (3575 gramm) és annak megtalálójával, 2011. 07. 16-án. (Mihael Farmer engedélyével)

Tehát Kenyában vagyunk, Isiolo megyében. Habaswein-től nyugatra és Sericho-tól délre lévő területen egy kb. 45 km-es szórásmezőről származnak a begyűjtött példányok.

Kilogramm alatti példányoktól 500 kg közötti tömegeket találtak, ill. találnak. A mai napig 2800 kg-ot gyűjtöttek össze ebből a meteorit hullásból. (Tudom, hogy a „vájt fülű” gyűjtők hullottnak (fall) csak a szemtanús eseményt ismerik el, a többi csak talált (found), no de ez sem létrán jött le anno.)
A falubeliek még ma is találnak darabokat, többnyire a felszínen, ezek döntő többsége 50 kg-nál kisebb példány. A felszínen talált meteoritokon minimális az időjárás okozta hatás, öregedés. Sok példányon található az olvadási kéreg nyoma. Több repülés orientált példányt találtak, köztük egy 129 kg-os és két 16 kg-os mintát.

A Sericho olivin kristályai általában lekerekítettek, és színeik a csillogó zöldtől a narancsig terjednek. A Sericho pallazit fémben gazdag területei jól fejlett Widmanstätten-mintákat mutatnak. A meteorit kisebb darabjai bizonyítják, hogy a beérkező meteoroid fragmentálódott amikor hangsebesség közeli sebességre lassult. Néhány darabon, foltokban, megmaradt a fúziós vagy olvadási kéreg.

Habaswein környéke (01°5’41.16″N, 39°6’8.30″E)

Természetes velejárója a dolognak, hogy amint egy kő dollárokat hoz, komolyabb keresés is elindul, ennek következtében néhány, már a felszín alatt lévő minta is előkerült.

A képen egy nagyobb példány kiemelése látható (NFD, 2017. 06. 13)

Mivel a nagyobb darabokat Sericho falu közelében találták, a pallazit végső neve Sericho lett és 2017. 08. 06-án tették „hivatalossá”, majd a Meteoritical Bulletin, 106. közleményében jelent meg, hogy lajstromba vették.

A pallazitok valóban nagyon ritkák, a hullásoknak csupán 1,2%-a pallazit. A pallazitok Péter Simon Pallasról (1741-1811) kapták a nevüket. Ő adott elsőként részletes leírást egy Krasznojarszk közelében a hegyekben talált érdekes kőzetről. Később derült ki, hogy a minta égi eredetű.

A kisbolygó-méretű test köpeny-mag határáról származhatnak ezek az anyagminták. A két fő alkotó ásvány, fémes vas-nikkel és az olivin. Mellettük kisebb mennyiségben tartalmaznak még schreiberzitet, troilitet és foszfátokat is.

A Sericho meteorit geokémiai vizsgálatának eredménye:

Olivine Fa12.3±0.1, FeO/MnO=57.4±5.4, Cr2O3=0.03±0.01, n=15; kamacite Ni=7.1±0.6 wt%, Co=0.81±0.02 wt%, P=0.06±0.02 wt%, n=17; and schreibersite (Fe1.51Ni1.45Co0.01)P, n=3.

A vizsgálatot végző személyek; L. Garvie, A. Wittmann, D. Schrader, (ASU)
(forrás: MetBull)

Saját, 29,95 grammos példányom

Még annyit jegyeznék meg, hogy a Sericho nem a legstabilabb pallazitok egyike. Ezért célszerű zárt dobozban, sok szilikagélt használva tárolni.

 

Szerző: Dénes Lajos