A NASA InSight űrszondája egy 4-es erősségű marsrengést észlelt 2021. december 24-én, a kutatók azonban csak később fedezték fel a rengés valódi okát: egy meteorbecsapódást. A kráter a legnagyobb újonnan létrejött impaktforma, amit a marskutatás évtizedei alatt az ember valaha felfedezett: az Olympus Mons pajzsvulkántól nyugatra fekvő Amazonis Planitia nevű síkságon kimélyült kráter átmérője 150 méter.

A 2021. december 21-én létrejött új marsi kráter (NASA/JPL-Caltech/University of Arizona)

A kráterre a Mars Reconnaisance Orbiter (MRO) HiRISE kamerájának korábbi, illetve frissebb felvételeinek összevetésével bukkantak rá. A meteoroid a becslések szerint 5-12 méter átmérőjű lehetett, mely a Föld légkörében elégett volna, a nála százszor ritkább marsi atmoszféra azonban átengedte az égitestet, mely egy 150 méter átmérőjű, 21 méter mély krátert hozott létre, jelentős anyagkidobódást is produkálva, a legmesszebbre jutott törmelék 37 kilométert repült.

Előtte-utána, az MRO felvételén (NASA/JPL-Caltech/MSSS)

A felfedezést tovább nyomatékosítja, hogy a becsapódás során nagy mennyiségű jég dobódott ki a felszín alatti rétegekből, így kiderült, hogy még ilyen közel a marsi egyenlítőhöz is van víz a felszín alatt.

https://www.youtube.com/watch?v=KNfFnkPCwcQ