Elsőként sikerült kutatóknak a James Webb Űrtávcső segítségével felfedezni egy exobolygót.
Az égitestet a James Webb közeli infravörös tartományában működő spektrográfjával (NIRSpec) fedezte fel a marylandi Johns Hopkins Egyetem Alkalmazott Fizika Laboratóriumának kutatócsapata, élén Kevin Stevensonnal és Jacob Lustig-Yaegerrel, mindössze két csillag előtti áthaladást követően.
Az Oktáns csillagképben található, 41 fényévre lévő vörös törpecsillag körül keringő LHS 475 b névre hallgató kőzetbolygó mérete csaknem megegyezik a Földével (annak 99%-a), légkörének összetétele egyelőre ismeretlen. A planéta a csillagához igen közel kering, emiatt hőmérséklete a Földénél több száz Celsius fokkal lehet melegebb, ennek ellenére a kutatók feltételezik, hogy van légköre, mely valószínűleg a Vénuszéhoz hasonló.
A kutatók eredményei megnyitották a lehetőséget a kisebb vörös törpecsillagok körül keringő Föld-méretű bolygók pontos meghatározására. „Ez a kőzetbolygó megerősítése rávilágít a küldetés műszereinek pontosságára” – mondta Stevenson. „És ez csak az első azon sok felfedezés közül, amelyet még meg fog tenni.” – tette hozzá Lustig-Yager. „Ezzel a teleszkóppal a Föld-szerű exobolygók jelentik az új határt.”
Forrás: NASA